CROPOL NIERUCHOMOŚCI, Mirko Daničić
43-100 Tychy, Plac Filipa Nowary 21
tel.: +48 32 3286422

mirkodani@gmail.com
nieruchomości
budynki i obiekty, sprzedaż
oferta nr: 3220963

województwo: śląskie
miasto: Pszczyna
dzielnica:

cena: 1 PLN
powierzchnia: 3 934 m2
ilość pięter: 2

opis:
PALAIS



Gmach Generalnej Dyrekcji Dóbr Książęcych w Pszczynie

Na sprzedaż obiekt wyłącznie w całości.

BEZ PROWIZJI ze strony kupującego!



Obiekt zlokalizowany jest na niespełna hektarowej parceli, w centrum miasta Pszczyna (woj. Śląskie) na pograniczu pszczyńskiej starówki, na obszarze dawnego folwarku książęcego Siedlice.

Parcela zabudowana jest budynkiem wzniesionym w 1902 roku w stylu neogotyku północnego. Charakteryzuje się wybitnie reprezentacyjną architekturą, o znamionach wysokiego prestiżu. Jest to budynek o wymiarach 57m x 25,5m, całkowitej powierzchni użytkowej 3933,8 m2, dwupiętrowy, podpiwniczony. Do powierzchni użytkowej budynku na chwilę obecną nie jest wliczony potężny trzypoziomowy strych, który posiada jeszcze ogromny potencjał adaptacyjny. Posiada dachy siodłowe kryte dachówką ceramiczną. Fundamenty z kamienia łamanego szer. 1m, ściany z cegły, z zewnątrz licowane, bogato ornamentowane. Mury zewnętrzne szer. 71cm, pomieszczenia sklepione.

Budynek wymaga gruntownego remontu i wymiany wszystkich instalacji. Jednakże konstrukcja jest w stanie bardzo dobrym, zarówno ścian, stropów jak i dachu (tylko pojedyncze elementy więźby wymagają naprawy).

Budynek objęty jest ochroną konserwatorską Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach.



Sprzedaż obejmuje:

Teren składający się z 4 działek budowlanych o łącznej powierzchni 9042 m2. Część terenu zabudowana jest w/w obiektem z dojściami i dojazdami, część stanowi tereny rekreacyjno-wypoczynkowe w formie małego parku od frontu budynku z zabytkowym dębowym starodrzewiem. Jedna z działek, o powierzchni 1559 m2, stanowi tereny mieszkaniowe i istnieje możliwość jej zabudowania nowym budynkiem. Terenów budowlanych w centrum Pszczyny o takiej powierzchni nie ma już więcej.



Na bieżąco prowadzone są niezbędne prace zabezpieczające - drobne remonty dachu, orynnowania itp. Budynek nowemu nabywcy przekazany zostanie w stanie jak obecnie, czyli wymagającym gruntownego remontu ? wymiany pokrycia dachowego i obróbek dekarskich, remontu kominów, wymiany orynnowania i wszystkich instalacji wewnętrznych, odświeżenia elewacji, modernizacji lub wymiany stolarki okiennej, skucia większości tynków wewnętrznych i wyburzenia niektórych wtórnych ścianek działowych. Tak przygotowany budynek można zaadaptować na prywatną rezydencję, apartamenty, lub ekskluzywny hotel, klinikę, czy nawet placówkę kulturalno-oświatową. Może również pełnić funkcję głównej, reprezentacyjnej siedziby dowolnej instytucji.



Układ pomieszczeń budynku ma potencjał do czytelnego i funkcjonalnego podziału go na samodzielne lokale mieszkalne i użytkowe. Możliwe do wydzielenia samodzielnie funkcjonujące powierzchnie to od ok.50 m2 do nawet ponad 900 m2 (cała kondygnacja), w zależności od potrzeb. Natomiast preferowany podział to apartamenty lub lokale po około 200 m2 stanowiące 1/4 kondygnacji. Pomieszczenia trzech kondygnacji nadziemnych stanowić mogą przede wszystkim apartamenty, ale i lokale użytkowe również. Obszerne pomieszczenia piwniczne mogą mieścić zarówno zaplecze techniczne i logistyczne apartamentów (kotłownia, pralnia, pomieszczenia odnowy biologicznej i aktywnego wypoczynku, barek itp.) jak i ogólnodostępne lokale użytkowe. Pomieszczenia piwniczne posiadają doświetlenie światłem dziennym. Wszystkie kondygnacje można komunikacyjnie spiąć nowoczesną szklaną windą, centralnie usytuowaną w pustej przestrzeni klatki schodowej, w miejscu zdemontowanej starej windy. Jest więc potencjał do stworzenia jednego z najosobliwszych, unikalnego w skali Śląska czy nawet kraju, na europejskim poziomie apartamentowca. A znajdzie się niejeden pszczynianin chętny zamieszkać w prywatnym apartamencie feldmarszałka von Hindenburga!



PALAIS - to przede wszystkim bogata historia...



W czasach feudalnych zarządzanie majątkiem książęcym nie wymagało zbyt dużego aparatu urzędniczego. W XVIII w. zaczęło się to zmieniać, głównie za sprawą rozwoju pozarolniczych gałęzi gospodarki. Książę Jan Henryk XI, uważany za najefektywniejszego gospodarza pszczyńskich włości w dziejach, rozbudowywał przemysł, a zwłaszcza kopalnie węgla kamiennego. W konsekwencji tego następował nieunikniony rozrost administracji. Zaszła więc potrzeba zbudowania dla niej nowego dużego biurowca. Zlokalizowano go na terenie folwarku książęcego ?Siedlice?, wytyczając przy okazji nową drogę obiegającą budynek nowego zarządu. Gmach oddano do użytku w 1902 r. Obiekt ten wyróżniał się w Pszczynie swą architekturą i monumentalnością. Z tego względu przylgnęło do niego miano ?Palais?, czyli pałacu. Miejscowa ludność spolszczyła tę nazwę na ?Paleja?.

W czasie I wojny światowej Pszczyna znalazła się w samym środku wydarzeń politycznych. Od jesieni 1914 do lutego 1917 roku, książę pszczyński udostępnił ów obiekt na potrzeby sztabu Kwatery Głównej wojsk cesarza niemieckiego Wilhelma II. Sam monarcha zamieszkał w pobliskim pałacu księcia. W ?Palais? urzędował sztab, a na jego czele feldmarszałek von Hindenburg. Był on dowódcą frontu wschodniego i szefem sztabu Kwatery Głównej, stąd kierował operacjami wojskowymi wszystkich frontów niemieckich; miał duży wpływ na decyzje Wilhelma II oraz na rząd. W Palei von Hindenburg podejmował w swym gabinecie wiele znakomitości. Wizytował go tu cesarz, bywała generalicja państw centralnych, a między nimi generał Enver Pasza ? późniejszy twórca nowoczesnego państwa tureckiego. ?Tysiące kabli z całej Europy oplatały swą siecią miasto.? W miejscu tym decydowano o losach żołnierzy, narodów i państw, nieraz tragiczne zapadały decyzje, o najwyższym znaczeniu historycznym. Stąd wyszedł telegram Arthura Zimmermanna, ówczesnego ministra spraw zagranicznych, który miał sprowokować wojnę na kontynencie amerykańskim. Tu także podjęto decyzję o totalnej wojnie podwodnej na Atlantyku. W 1916r. przygotowano tu niemiecko-austriacką proklamację o utworzeniu ?niepodległego? Królestwa Polskiego, tzw. Akt 5 listopada. Pobyt w Pszczynie cesarza Wilhelma II i istnienie tu Kwatery Głównej wojsk cesarskich, oraz fakt, że to tu a nie w Berlinie zapadały kluczowe dla przyszłej Europy decyzje spowodowały, że pruskie gazety określały tutejsze miasto mianem `Małego Berlina`.

Po I wojnie światowej, o przynależności państwowej Śląska zadecydować miał plebiscyt. Międzysojusznicza Komisja Rządząca i Plebiscytowa, pełniąca władzę na śląskim obszarze plebiscytowym w latach 1920 ? 1922, również wybrała Paleję na swoją siedzibę. W wyniku plebiscytu i powstań śląskich oraz postanowień Koalicji ziemia pszczyńska została w 1922 r. ostatecznie przyznana II Rzeczypospolitej. Uroczystość przejęcia polskiej administracji na tych ziemiach odbyła się 27 VI 1922 r. przed Paleją.

W okresie międzywojennym, do 1945 r. gmach ponownie był siedzibą Generalnej Dyrekcji Dóbr Księcia Pszczyńskiego.

Od końca stycznia do marca 1945 r., w czasie krwawych walk armii radzieckiej z ustępującym Wehrmachtem, Paleję zamieniono na wojskowy lazaret.

Od czerwca 1945 r. gmach pełnił funkcję koszar wojska polskiego. W latach pięćdziesiątych zainstalowały się w Palei biura PZU, PSS, Przedsiębiorstwo Geologiczne i Spółdzielnia Krawiecka. Od lat sześćdziesiątych do roku 2000 istniał tu szpital.

Od dziś Paleja może być Twoją Kwaterą Główną...



CROPOL NIERUCHOMOŚCI

www.cropol.pl

Mirko Daničić

numer licencji: 11729

Agent prowadzący: Adrian Poznachowski

Telefon: 660 520 310
Oferta pochodzi z serwisu www.cropol.pl